Cieszyński portal sportowy - strona główna

aktualności

Miscellanea przewodnickie
29.11.2018
Miejsce wydarzenia:
Cieszyn
Główne zdjęcie aktualności

Miscellanea Przewodnickie organizowane są przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych PTTK w Cieszynie w formie sesji popularnonaukowej. W tym roku odbyły się po raz trzydziesty pierwszy. Cieszyński ratusz po raz kolejny udostępnił zabytkową salę sesyjną, która niezmiennie wzbudza zachwyt uczestników sesji. Tegorocznym tematem był „Śląska Cieszyńskiego powrót do Macierzy” co wpisywało się w obchody stulecia Polski Niepodległej. Uczestniczący w miscellaneach przewodnicy PTTK z całego województwa wysłuchali dwóch wykładów. „Kobiety Śląska Cieszyńskiego w walce o niepodległość” to temat przedstawiony przez Władysławę Magierę. Drugim prelegentem był Mariusz Makowski, który temat „Niepodległość Ziemi Cieszyńskiej w starej fotografii i faktach”, wzbogacił prezentacją unikalnych fotografii ukazujących tamten gorący okres. Pomiędzy wykładami z programem pieśni patriotycznych zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 pod kierownictwem nauczyciela muzyki Pana Romana Sudlitza.
Miscellanea przewodnickie są również okazją do wręczenia wyróżnień dla najbardziej aktywnych przewodników cieszyńskiego koła. W tym roku Dyplom Uznania za zaangażowanie w akcję „Przewodnik czeka” z rąk Prezesa Oddziału PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jacka Tyczkowskiego otrzymała Anna Paulina Syrokosz.
Ostatnim punktem programu było przejście do sali wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie przewodnicy obejrzeli wystawę „Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego 1918”. O wystawie, jak i o wydarzeniach związanych z tematem wystawy opowiedziała Pani Irena French – pracownik muzeum.
Organizację imprezy finansowo wsparli Starosta Powiatu Cieszyńskiego oraz Burmistrz Miasta Cieszyna.

tekst: Bogusław Bujok - Prezes Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych PTTK Cieszyn

fot. Beata Tyrna

Udostępnij:
menu